Par pensiju cilvēki nereti sāk domāt pārāk vēlu. Kamēr vēl jaunība kaulos, reti kurš apzinās situācijas nopietnību un veic uzkrājumus vecumdienām. Tomēr ir svarīgi uzņemties rūpes par sevi un parūpēties par nodrošinātu vecumdienu jau tagad, bet kā zināt, ar ko sākt? Lielisks pirmais solis, plānojot pensiju, ir pensijas aprēķins. Tieši pensijas kalkulators ir rīks, kurš tiks aprakstīts šajā rakstā. Vai gribi noskaidrot, kas tas ir, kā gudri plānot pensiju un ko vispārīgi par pensijas uzkrājumiem der zināt? Lasi raksta turpinājumu un uzzini!

Pensija pēc tā oriģinālā skaidrojuma ir finansiāls nodrošinājums situācijai, kad būs beidzies darbspējas vecums. Latvijā pensijas vecums 2019. gadā ir 63 gadi un 9 mēneši. Laika posmā no 2014. gada līdz 2025. gadam paredzēts palielināt pensionēšanās vecumu no 62 uz 65 gadiem. Tāpat līdz 2025. gadam mainīsies arī nepieciešamais apdrošināšanas stāžs. Ja šobrīd tas ir 15 gadi, tad no 2025. gada tie būs 20 darba stāža gadi. 

Pensijas kalkulators – kādi eksistē?

Aprekins.lv mājaslapā pieejama informācija par galvenajiem pensijas kalkulatoriem, kas pieejami internetā. Kādi tie ir?

  • Latvija.lv pensijas kalkulators. Salīdzinoši vienkāršākais no pieejamajiem kalkulatoriem. Jāatceras, ka tas neņem vērā 2. pensiju līmeņa kapitālu un 3. pensiju līmeni.
  • VSAA pensiju kalkulators. Šis pensijas aprēķināšanas kalkulators darbojas kā nākamais posms Latvija.lv pieejamajam kalkulatoram. Kad pirmajā veikti aprēķini, ar tiem vari ameklēt VSAA pensiju kalkulatoru, kas izveidots Manapensija.lv mājaslapā, tur ievadot nepieciešamos datus un veicot aprēķinus. 
  • Swedbank pensijas kalkulators un SEB pensijas kalkulators. Bankas piedāvā dažādus pensiju kalkulatorus 2. un 3. pensiju līmenim. Šādi vecuma pensijas aprēķināšanas kalkulatori ir ar dažādām riska pakāpēm. Starp bankām darbojas arī SEB mūža pensijas kalkulators, ar kura palīdzību iespējams detalizētāk rīkoties ar 2. līmeņa uzkrājumiem.

Ivaliditātes pensijas aprēķināšanas kalkulators pieejams vien VSAA, kas nozīmē, ka, nepieciešams doties uz VSAA, bet vecuma pensijas kalkulatori visi ir pieejami internetā, un tos lietot ir ļoti vienkārši. Kā tas darāms?

Pensijas aprēķina kalkulatora izmantošana

Pensiju kalkulators radīts ar mērķi, lai to varētu izmantot jebkurš. Tas ir vienkāršs un viegli saprotams rīks, kas piemērots kā jauniešiem, tā pensijas vecuma cilvēkiem. Tā lietošana ir vienkārša:

  • jāatrod piemērotākais pensiju kalkulators;
  • jāatzīmē tajā savs vecums;
  • jāievada informācija par 1., 2. Un 3. Līmeņa kapitāliem.
  • jāspiež “Aprēķināt”.

Ja rodas grūtības, lai saprastu, kā zināt par visu trīs līmeņu kapitāliem, nepieciešams iepazīties ar informāciju, kas pievienota zem kalkulatora, kas ļauj saprast, kur iegūti nformāciju par katru no pensiju līmeņiem. Galu galā, ņemot vērā visus trīs līmeņus, iespējams uzzināt aptuveno pensijas apmēru. Protams, jāņem vērā, ka šie aprēķini nav pilnīgi precīzi, jo katram cilvēkam ir individuāls pensiju plāns. 

Svarīgi – nodokļi no pensijas!

Nodokļi no pensijas kalkulatorā, iespējams, neparādīsies, tāpēc svarīgi to aprēķināt atsevišķi. Latvijā likumdošanā ir noteikts, ka nodokļus pensijas saņēmējiem sāk piemērot, līdz ko pensija sasniedz 250 eiro mēnesī. Lai saprastu, cik liela summa tiks samaksāta ik mēnesi nodokļos, ieteicams izmantot parastu procentu kalkulatoru, ja šādu opciju nepiedāvā pensiju kalkulators. 

Esi atbildīgs un domā par savu nākotni jau tagad, aprēķinot iespējamo pensiju, lai saprastu, vai ar to pietiks, lai iztiktu vecumdienās. Lai būtu drošs, kas ir pensiju kalkulators un kā to lietot, ienāc Aprekins.lv mājaslapā un uzzini galveno informāciju!