Parādu problēmas jārisina pēc iespējas ātrāk, taču pat parādniekam nevajadzētu skriet ratiem pa priekšu un ķerties pie pirmā šķietami piemērota risinājuma. Vēlme pēc iespējas ātrāk norēķināties ar kreditoriem ir saprotama, taču tirgū ir daudz dažādu pakalpojumu parādniekiem, kas nebūt nav savstarpēji aizvietojami. Jaunajā rakstā pastāstīsim par to, kas ir kredītu apvienošana un maksātnespēja, un kādiem mērķiem kalpo abi pakalpojumi!

Kur meklēt palīdzību kredītu atmaksai?

Vai zini, kā aizņēmēji oficiāli kļūst par parādniekiem? Pateiksim priekšā – runa nepavisam nav par pāris dienu kavējumu, ko var segt, nomaksājot (vēl) samērā nelielu soda naudu. Personas vārdu iekļauj parādvēstures datubāzēs pēc tam, kad maksājums tiek kavēts par 60 dienām (pilnu kritēriju listi, pēc kuriem parādnieku iekļauj reģistrā, iesakām skatīt te). Tieši šis moments neatgriezeniski maina kredītvēstures statusu uz turpmākiem 5-10 gadiem, tāpēc vislabāk nevilkt lietas garumā un atrast piemērotāko risinājumu pēc iespējas ātrāk.

Ja aizņēmēja finanšu situācija neļauj uzreiz nomaksāt gan aizdevuma pamatsummu, gan procentus un līgumsodu, palīdzību var meklēt pie aizdevējiem, kas piedāvā kredītu apvienošanu. Šis pakalpojums ir pieejams gan parādniekiem, gan aizņēmējiem ar pozitīvu kredītvēsturi.

Kredītu apvienošana: iespējas, ierobežojumi, ieteikumi

Kredītu apvienošana, saukta arī par refinansēšanu un pārkreditēšanu, būtībā ir aizņemšanās esošo kredītu apmaksai. Atšķirībā no parasta patēriņa kredīta vai kredītlīnijas, ko nekādā gadījumā nav ieteicams izmantot citu parādsaistību segšanai, kredītu apvienošana ir speciāli paredzēta aizņēmējiem ar aktīviem aizdevumiem. Pārkreditēšanas līgums tiek noslēgts ar termiņu no 6 līdz pat 36, 48, 72 mēnešiem, un vairāku kredītu vietā aizņēmējs iegūst vienu aizdevumu ar vienu līgumu, vienu maksājuma datumu un vienu procentu likmi.

Pie nebanku aizdevējiem ir atrodami dažādi kredītu apvienošanas piedāvājumi. Piemēram, Bigbank var apvienot līdz pat 15 aizdevumiem ar fiksētu aizdevuma likmi 11,9%. Citi kreditori nosaka individuālas procentu likmes, ko lielā mērā ietekmē kredītvēstures statuss – kredītu apvienošana ar sabojātu kredītvēsturi visdrīzāk būs pieejama ar lielāku procentu pārmaksu.

Vēl viens aspekts, kas būtu jāņem vērā, ir papildu izmaksas par pakalpojuma noformēšanu un administrēšanu – jau pieminētais Bigbank šīs izmaksas pievieno kredītu apvienošanas kalkulatoram savā mājaslapā, bet tā nav universāla prakse.

Kredītu apvienošana var palīdzēt atbrīvoties no kredītiem, ja:

  • aizņēmējam ir regulāri un pietiekami lieli ienākumi ikmēneša maksājumiem vairāku gadu garumā;
  • aizņēmējs ir pārliecināts par savu maksātspēju un darbu visa pārkreditēšanas līguma darbības laikā;
  • aizņēmējs atbilst kreditora prasībām pakalpojuma saņemšanai (vecums, ienākumu līmenis, kredītvēstures statuss, kopējo parādsaistību apjoms u.c.).

Ņem vērā, ka pat kredītu apvienošana ar sabojātu kredītvēsturi neatbrīvo parādnieku no saistībām – šī pakalpojuma mērķis ir tieši visu parādu pilnīga atmaksa. Ja saproti, ka parādu apjoma dēļ šādu mērķi nepavilki, iespējams, Tev noderēs cits risinājums – maksātnespējas pasludināšana.

Maksātnespēja – izeja no sarežģītākas situācijas

Pārkreditēt var gan lielas, gan mazas summas, bet maksātnespēja ir paredzēta parādiem, kas sasniedz vismaz 5000 EUR, vai arī parādiem vismaz 10 000 EUR apmērā, ko nevar segt viena gada laikā. Atšķirībā no kredītu apvienošanas, maksātnespējas pasludināšanas mērķis ir atbrīvoties no parādsaistībām un atmaksāt tās tikai daļēji. Protams, tas nav vienkārši, un prasa arī ieguldījumus no parādnieka puses.

Maksātnespēja kopumā izmaksā no 4 158 EUR līdz pat 7 614 EUR, jo parādniekam jāsedz:

  • depozīts;
  • valsts nodevas;
  • administratīvas izmaksas (tiesu izdevumi, maksātnespējas administratora darbs u.c.);
  • parādi, vismaz daļēji (līdz 50%, laika periodā no 6 mēnešiem līdz 3 gadiem, atkarībā no parādnieka finanšu iespējām).

Samērā augstu izmaksu dēļ maksātnespēja ir paredzēta aizņēmējiem ar lieliem parādiem, ko vienkārši nevar atmaksāt pilnībā. Salīdzinājumā ar kredītu apvienošanu, maksātnespēja var izmaksāt arī vairāk, taču, ņemot vērā parādu apjomu, tas var būt labs risinājums šķietami bezizejas situācijā.

Parādniekiem-privātpersonām ir svarīgi uzsākt maksātnespējas procesu pašiem, nevis gaidīt parādu piedziņu. Orientēties maksātnespējas noteikumos palīdz parādu konsultants – speciālists, kuru var atrast parādu piedziņas uzņēmumos un advokātu birojos, kas specializējas finanšu nozarē. Parādu konsultants palīdz sagatavot pieteikumu tiesai par maksātnespējas procedūras pasludināšanu un nodrošina atbalstu maksātnespējas procesa laikā vai pirms tā. Protams, tas palielina kopējās maksātnespējas procedūras izmaksas, tāpēc parādniekiem ir objektīvi jāizvērtē savas iespējas, lai neiedzīvotos vēl lielākos sarežģījumos. Bet kopumā runājot maksātnespēja ir parādniekiem draudzīgāka procedūra nekā parādu piedziņa – uzsākot maksātnespējas procedūru, parādnieks pieliek punktu parādu uzkrāšanai un nodrošina sev parādu anulēšanas termiņu.

Nevienam nepatīk finanšu sarežģījumi, taču, ja reiz ir gadījies iedzīvoties parādos, atslēga pie problēmu risinājuma ir Tavās rokās. Izmanto NetCredit platformas padomus un uzzini, pie kādiem nebanku aizdevējiem ir pieejama kredītu apvienošana. Piedāvājam arī konsultācijas maksātnespējas jautājumos – piesakies sarunai un atbrīvojies no parādiem!